Av. İsmail KÜÇÜKKILINÇ Sitesi
 
 
 
Ana Menü
bullet.png Anasayfa
bullet.png Güncel
bullet.png Siyaset
bullet.png Tarih
bullet.png Edebiyat
bullet.png Kültür-Sanat
bullet.png Folklor
bullet.png Kitap Tanıtım
bullet.png Teracim-i Ahval
bullet.png Hukuk
bullet.png Download
bullet.png Özgeçmiş
bullet.png Duyurular
bullet.png İletişim
bullet.png Tüm Makaleler
bullet.png Foto Albümü
En Son Makaleler
bullet.png BİR ASIR ÖNDE GİDE...
bullet.png SAHASINDA ZİRVE Bİ...
bullet.png İKİ İMPARATORLUK A...
bullet.png İTC’NİN İTTİHÂD-I...
bullet.png KASTEN ORUÇ BOZANA...
Son Dakika
 
TÜYAP KİTAP FUARI VE ALİ BİRİNCİ STANDI
 

Bu yıl kaçıncısının yapıldığı hususunda bir bilgim olmadığı Tüyap Kitap Fuarı’na açılış günü gitmek için 11 Kasım Cuma günü buluştuğumuz uzlaşmacı kişiliği ve derin hoşgörüsüyle geniş bir arkadaş çevresi olan ve araştırmacılığıyla tanınan değerli dostum ve adaşım İsmail Dervişoğlu ile sözleştik. Kitap Fuarına bir mukaddime için o gün bazı kitapçıları dolaştık ve ben şu kitapları aldım.

1- Çetin Özek, Türkiyede Lâiklik, İstanbul: Baha Matbaası,1962. Bu kitap Sulhi Dönmezer’in takdimde ifade ettiği üzere Özek’in doktora tezine dayanmaktadır. Bu kitapla birlikte mezburun tüm külliyatını temin etmiş olduk. Özek, bu çalışma için bilhassa Erol Simavi’ye teşekkür etmektedir. Fakültede hem lisans hem de yüksek lisans hocam olan Özek için şunu söyleyebilirim: Böyle bir cezacı bir daha zor bulunur. İstanbul Hukuk Fakültesindeki hocalar hayli ağır olan dersleri kolay anlatırlardı. Anayasa kürsüsünde Burhan Kuzu ve Süheyl Batum espriyi, Orhan Aldıkaçtı Anayasa Komisyonu hatıralarını, Erdoğan Teziç de soğuk ama düzgün ifadelerine paralel mimiklerini öne çıkarırdı. Hüseyin Hatemi geniş bilgi birikimiyle gönüllerde taht kurmuştu. Ceza Hukuku dersini 1402’lik olan ve fakülteye başladığımız esnada üniversiteye dönen Çetin Özek’ten alıyorduk. Meşhur bir tıp profesörünün oğlu olan hoca, babasına rağmen hukuk fakültesini seçtiğini anlatırdı. Çok kiloluydu ve ara sıra ders öncesi ve sonrası doktorların kendisini muayene ettiğini görürdük. Dersi bittiğinde hoca, sırılsıklam terlemiş bir vaziyet alırdı. Talebeliğim esnasında dersini sektirmeden takip ettiğim ender hocalardan biriydi. Garip şekilde liberal bir Marksist olduğunu, Allah’a inandığını ama dinsiz olduğunu söylerdi. Ramazan aylarında bizi üzen bazı tavırlar da sergilerdi. Hoca, derste talebelere ve asistanlara haşin yüzünü sergiler, bazen kanun kitabını asistanlara fırlatırdı. Bu sebeple lisans talebesi olanlar, yüksek lisansta hocanın derslerini seçmezdi. Ancak fakir, hocanın kalitesini teslim ettiği için yüksek lisansa başladığında listenin başına ilk önce hocanın dersini yazmıştı. Hoca, galiba yüksek lisans dersinde aktif bir talebe olduğumu görmüş, yarım ağız da asistanlık teklif etmişti. Çünkü hoca, sadece ders bilgisiyle iktifa eden talebelerden hazzetmiyordu. Erken yaşlarda politize olmamın verdiği özgüvenle zaman zaman çizmeyi aşıp hocanın teracim-i ahvali ile ilgili bilgi veriyordum. Ancak ne olduysa Ramazan ayında oldu. Hoca, eli açık biriydi; dersinde çaylar, kahveler, pastalar, börekler eksik olmazdı. Ramazan ayında bir tek benim masanın önündeki bardak ve tabaklara el sürmediğimi gördüğü andan sonra bir daha bana iltifatta bulunmadı, ismimi özel olarak not etme sebebini bir daha aklına getirmedi. Vefat ilanını gazetede görünce üzülmüştüm. Meğerse ikamet ettiğim muhitte bir huzurevindeymiş ve cenazesi buradan çıkarılmış. Bilmiyordum, bilseydim kendisini kesinlikle ziyaret ederdim. Kendisine rahmet dilemediğimi zannediyorum ve galiba şöyle bir cümle kurmuştum: “İnşallah, ölümüne doğru itikadını tashih etmiştir”.

2-L. Lévy-Bruhl, Auguste Comte Felsefesi ve Sosyolojisi, Çev.Z.F.Fındıkoğlu, İstanbul: Fakülteler Matbaası, 1970.

3-Veli Yılmaz, 1 nci Dünya Harbi’nde Türk-Alman İttifakı ve Askeri Yardımlar, İstanbul: Cem Ofset, 1993. Kitap, galiba Adnan Polat ve Ege Seramik’in sponsorluğunda yayınlanmış. Önyargılı olmamak için kitabı okumak gerekiyor.

4-Mehmet Çınarlı, Altmış Yılın Hikâyesi, İstanbul: Kitabevi, 1999. Kitabın 27 Mayıs ile ilgili bölümünü karıştırırken merhumun emekli vali Hüseyin Öğütçen ile bacanak olduğunu öğrendim.

5-Hüsamettin Tuğaç, Bir Neslin Dramı, İstanbul: Çağdaş Yayınları, 1975. Bu kitabı, kütüphanede olup olmadığından emin olmadığım için aldım ama okumadığımı biliyorum.

6-Ali Kafkasyalı, İran Coğrafyasında Türkler, İstanbul: Bilgeoğuz,2011.

7-Necdet Bilgi, Ermeni Tehciri ve Boğazlıyan Kaymakamı Mehmed Kemal Bey’in Yargılanması, Ankara: Sistem Ofset, 1999. Bu kitabı da kütüphanede olup olmadığını bilmediğimiz için aldık. Ama okumadığımdan eminim.

8-Altan Deliorman, Türklere karşı Ermeni Komitecileri, İstanbul: Bayrak Basın Tanıtım, 2011. Aslında bu tür apolojik kitaplara pek iltifat etmiyoruz. Ancak kitabın bir özelliği var. Kitap imzalı ve imza şöyle: “Aziz kardeşim, ülküdaşım Ahmet B. Ercilasun Bey’e muhabbetlerimle. 25.01.2011”.

Cumartesi günü saat 12.00’de İsmail Dervişoğlu ile Boğaziçi Köprüsü’nde buluşup metrobüsle yola çıkacaktık. Ancak posta kutuma gelen bir mesajda internetten aldığım Necip Alpan’ın Prizren Birliği ve Arnavutlar (İzmir: Çağdaş Basımevi, 1978) isimli kitabın Cumartesi teslim edileceği yazılıydı. Kargo şirketinin şubesine gidip kitabı alma zarureti hâsıl oldu. Çünkü kitabı merak ediyordum ve bir çalışmamda atıf yapmadığım için endişeliydim. Gerçi mezburun başka bir kitabından hava-civa şeyler yazdığını müşahede etmişsem de, bu kitabın ismi hayli iddialıydı. Tüyap Kitap Fuarı’ndan dönüşte geç bir vakte kadar kitabı okudum; endişem yersizmiş. Bu kitabı müstakil olarak tanıtacak olmakla birlikte şu kadarını söyleyelim: Yazar, laik bir Arnavut milliyetçisi. Prizren İttifakı ile yanlış, hatta hilaf-ı hakikat bilgi vermektedir.

12.45 gibi Dervişoğlu ile buluşup metrobüse rakiben fuar bölgesine doğru yol aldık. 100 civarında kitap alacağımı tahmin etmediğim için özel araçla gitmediğimize esef ettim. Ama ne yapalım ki metrobüs sayesinde artık şehir içinde özel araç kullanmıyorum. Trafikten boğuluyorum. Avcılar’da inip Büyükçekmece otobüsüne bindik; yolda inanılmaz bir trafik vardı. Meğerse bir kamyon, bir motosiklete çarpmış; İnşallah daha üzücü bir netice meydana gelmemiştir.

Fuar alanına girmeden önce karnımızı doyurmamız icap etti. Ancak temkini ve tedbiri tercihle çorba, yoğurt ve salata ile idare ettik. Her yerde yemek, hele et hiç yenmiyor.

Fazla vakit geçirmeden hemen kitaplara saldırdık. Önce ODTÜ standı gözümüze ilişti. Orada iki kitap seçtik.

1-Hüseyin Bağcı, Türk Dış Politikasında 1950’li Yıllar, Ankara: ODTÜ Yayıncılık, 2007.

2-Volkan Ş. Ediger, Osmanlı’da Neft ve Petrol, Ankara: ODTÜ Yayıncılık, 2007.

Artık sırayla stantları dolaştık. Yeni Asya standında tek bir kitap aldık.

1-Mehmet Kutlular, İşte Hayatım, Cilt 1, İstanbul: Yeni Asya Neşriyat, 2009. Stand görevlileri cömertti. İki dergi, bir gazete ve güleryüz kitabın cabası oldu.

Ben esas itibariyle Boğaziçi ve Koç üniversitelerinin standını merak ediyordum, ikisi de aynı yerdeydi. Koç Üniversitesi standındaki arkadaşlara latife ile karışık sitemde bulunduk. Çünkü Radikal Kitap’taki ilanda yer alan bazı kitaplar stantta yoktu. Elimiz boş döndük. Ancak Boğaziçi Üniversitesi standında ganimet vardı. Bazı kitaplar sadece 5 TL idi. Yağma Hasan’ın böreği gibi saldırdık. Yanlış hatırlamıyorsam 5 TL.lik kitaplar şunlardı:

1-Ohannes Aram Kondanyan, Sandıktaki Hatıralar-Çocukluk, Tehcir, İstanbul, Çev.Karin Karakaşlı, İstanbul: Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, 2009.

2-Cemil Öztürk, İhsan Raif Hanım, İstanbul: Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, 2002.

3-Vügar İmanov, Azerbaycan-Osmanlı İlişkileri, İstanbul: Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, 2006.

4- Vügar İmanov, Ali Merdan Topçubaşı (1865-1934)-Lider Bir Aydın ve Bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Temsili, İstanbul: Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, 2003.

5-Yonca Köksal-Davut Erkan, Sadrazam Kıbrıslı Mehmet Emin Paşa’nın Rumeli Teftişi, İstanbul: Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, 2007. Bu son kitap büyük boy ve 580 sayfa. İki tane daha alsam mı diye düşündüm ama Cengiz artık Ağrı’da; oraya kitap zor gönderilir, diye vazgeçtim. Bu stanttan aldığım diğer kitaplar şunlardı:

6-Heath W. Lowry, Trabzon Şehrinin İslamlaşması ve Türkleşmesi 1461-1583, Çev. Heath W. Lowry-Demet Lowry, İstanbul: Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, 2009. Vatandaş hem yazmış, hem çevirmiş.

7-Turgut Çarıklı, Babam Hacim Muhittin Çarıklı, Yay. Haz. Y. Hakan Erdem, İstanbul: Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, 2005.

8-Fatmagül Demirel, Adliye Nezareti Kuruluşu ve Faaliyetleri (1876-1914), İstanbul: Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, 2010. Şahsen Fatmagül Hanım’a güveniyorum; bu kitap güzel olmuştur. Çünkü kendisi gayretli ve titiz bir akademisyen. Kendisiyle Ali Birinci standında karşılaştık ama hem imzalatmayı o karışıklıkta akıl edemedim hem de her stantta aldığım kitaplar emaneten oraya bırakıldığı için kitap yanımda değildi.

Sıra geldi Tarih Vakfı Yurt Yayınları’na. Bu stanttan ayrılırken evin yolunu şaşıracağımız az çok belli olmuştu. Çünkü tam 15 tane kitap seçtik ve hepsinin de birbirinden kaliteli olduğunu zannediyoruz.

1- Mehmet Hakan Sağlam, Osmanlı Borç Yönetimi Düyûn-ı Umumiyye 1879-1891, Takım I-Cilt 1, İstanbul: Tarih Vakfı Yurt Yayınları, 2011.

2- Mehmet Hakan Sağlam, Osmanlı Borç Yönetimi Düyûn-ı Umumiyye 1879-1891, Takım I-Cilt 2, İstanbul: Tarih Vakfı Yurt Yayınları, 2011.

3- Mehmet Hakan Sağlam, Osmanlı Borç Yönetimi Düyûn-ı Umumiyye 1879-1891, Takım I-Cilt 3, İstanbul: Tarih Vakfı Yurt Yayınları, 2011.

4- Mehmet Hakan Sağlam, Osmanlı Borç Yönetimi Düyûn-ı Umumiyye 1879-1891, Takım I-Cilt 4, İstanbul: Tarih Vakfı Yurt Yayınları, 2011.

5-Hagop Mıntzuri, İstanbul Yazıları 1897-1940, Çev.Silva Kuyumcuyan, İstanbul: Tarih Vakfı Yurt Yayınları, 2010.

6- Mehmet Hakan Sağlam, I. Tertip Düstûr Kılavuzu Osmanlı Devlet Mevzuâtı (1839-1908), İstanbul: Tarih Vakfı Yurt Yayınları, 2010.

7- Mehmet Hakan Sağlam, I. Tertip Düstûr Kılavuzu Osmanlı Devlet Mevzuâtı (1839-1908), İstanbul: Tarih Vakfı Yurt Yayınları, 2010. Reklam gibi olmasın kütüphanemizde bu tertibin 5 ciltlik Osmanlıca ilk baskısı var. Sahaflar bu tertip için hayli yüksek fiyat çekiyorlar.

8-Carter V. Findley, Kalemiyeden Mülkiyeye-Osmanlı Memurlarının Toplumsal Tarihi, Çev. Gül Çağla Güven, İstanbul: Tarih Vakfı Yurt Yayınları, 2011. Gül Hanım’ı tebrik ederiz; birçok kaliteli kitabın tercümesine imza atıyor.

9-Süleyman Kızıltoprak, Mısır’da İngiliz İşgali-Osmanlı’nın Diplomasi Savaşı (1882-1887), İstanbul: Tarih Vakfı Yurt Yayınları, 2010.

10-Meropi Anastassiadou, Tanzimat Çağında Bir Osmanlı Şehri-Selanik (1830-1912), Çev. Işık Ergüden, İstanbul: Tarih Vakfı Yurt Yayınları, 2010.

11-Halil Dural, Bize Derler Çakırca-19. Ve 20. Yüzyılda Ege’de Efeler, İstanbul: Tarih Vakfı Yurt Yayınları, 2005. Bilgisayar nokta işaretinden sonra gelen harfi otomatik olarak büyük harfle başlatıyor; v harfi bu sebeple gayriihtiyari büyük yazıldı.

12-Mehmet Hakan Sağlam, Osmanlı Devleti’nde Moratoryum 1875-1881 Rüsum-ı Sitte’den Düyûn-ı Umumiyye’ye, İstanbul: Tarih Vakfı Yurt Yayınları, 2011. Bu beyefendi kim bilmiyoruz; ancak tebrik ederiz, hayli çalışkan birine benziyor. Yazar, galiba Kilisli. Bu ara Kilisli kıymetli bir isim, Bahri Zengin vefat etti. Allah rahmet eyleye, mekânını cennet eyleye. Başka bir Kilisli olan Mehmet Turgut’un Siyasetten Portreler kitabını vakit bulursak tanıtmak istiyoruz.

13-Osmanlı’da Asayiş, Suç ve Ceza- 18.-20. Yüzyıllar, Derleyenler. Noémi Lévy-Alexandre Toumarkine, İstanbul: Tarih Vakfı Yurt Yayınları, t.y.

14-II. Meşrutiyet’i Yeniden Düşünmek, Derleyen: Ferdan Ergut, İstanbul: Tarih Vakfı Yurt Yayınları, 2010. En kısa zamanda okuyup hakkında bir yazı kaleme alacağız.

15-Cornell H. Fleischer, Tarihçi Mustafa Âli- Bir Osmanlı Aydın ve Bürokratı, Çev. Ayla Ortaç, İstanbul: Tarih Vakfı Yurt Yayınları, 2010.

Sırada KitapYayınevi var; bakalım orada neler almışız:

1-Y. Hakan Erdem, Osmanlıda Köleliğin Sonu 1800-1909, Çev. Bahar Tırnakçı, İstanbul: KitapYayınevi, 2004. Tırnakçı galiba Karpat Hoca’nın da kitaplarını çevirmişti ve biz beğenmiştik.

2-Baran Hocaoğlu, II. Meşrutiyette İktidar-Muhalefet İlişkileri 1908-1913, İstanbul: KitapYayınevi, 2010.

3-Lyubomir Milov, Bulgaristan’da Alevi-Bektaşi Kültürü, Çev.Orlin Sabev, İstanbul: KitapYayınevi, 2008.

4-Hasan Kendirci, Meclis-i Mebusan’dan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne-Kopuş ve Süreklilikler, İstanbul: KitapYayınevi, 2009.

Biz bu gidişle Ali Birinci standına gelemeyeceğiz galiba.

Geldik Bilgi Üniversitesi standına.

1-H. Aliyar Demirci, İkinci Meşrutiyet’te Âyan Meclis 1908-1912, İstanbul: İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2006.

2- Sacit Kutlu, Didar-ı Hürriyet, İstanbul: İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2008. Gerçi bu kitap hayli pahalıydı-üzeri fiyatı 72 TL- ama kütüphanemizde bulunması gerekiyordu.

Çamlıca standında Hicaz Vilayet Salnâmesi’ni aldık.

Aras Yayınları’nda şivesinden Ermeni olduğu anlaşılan nazik bir bayanla kitaplar hakkında biraz sohbet ettik ve üç kitap aldık:

1-Kevork Pamukciyan, Zamanlar, Mekânlar, İnsanlar, İstanbul: Aras Yayıncılık, 2003.

2- Kevork Pamukciyan, Biyografileriyle Ermeniler, İstanbul: Aras Yayıncılık, 2003.

3-Vartan Artinian, Osmanlı Devleti’nde Ermeni Anayasası’nın Doğuşu 1839-1863, Çev. Zülal Kılıç, İstanbul: Aras Yayıncılık, 2003.

Atatürk Araştırma Merkezi Yayınlarından 11, Atatürk Kültür Merkezi’nden de 4 kitap seçmişiz. Yorulduğum için bu kitapları ve künyelerini yazmaktan sarf-ı nazar ediyorum. Galiba Türk Tarih Kurumu-Ali Birinci Yayınları’ndan aldığımız kitapları da yazamayacağız. Ali Birinci standından 31 tane kitap almışız.

Ali Birinci standından aldığımız kitapların hemen hemen hepsi mezburun himmeti ve hizmeti neticesi yayınlanmış eserlerdir. Ali Birinci ile ilgili kanaatimizi daha önce kapalı-devre olarak bazı isimlerle paylaşmıştık. O yazıdan bazı hususları kapalı-devre niteliğinden çıkarıp bu yazıda kullanmaya çalışacağız.

Kanaatimce gelmiş geçmiş Türk Tarihi Kurumu başkanlarından en liyakatlisi Prof.Dr.Ali Birinci’ydi. Kitaplara, okumaya az çok ilgisi olan herkes için Ali Birinci ismi bizatihi bir kıymet hükmüdür. Fakir, kendisini TTK başkanı olmadan önce de takip eder, her yazısına ehemmiyet verir, ziyadesiyle istifade ederdi. Birinci’nin bir kitabı yayınlanmışsa çok geçmeden de kütüphanemizdeki yerini alırdı. Unvanı profesör bir zat Yılmaz Öztuna sebebiyle Birinci Hoca’ya laf dokundurmuş, ben de Allah ve onun elçisinden başka hiçbir şeyden, hiç kimseden çekinmediğim için profesör unvanlı zata hak ettiği cevabı vermiştim. O günkü pervasızlığımın sebebi ne şahsiyetim ne de cedeli seven bir avukat oluşumdu. Her ne kadar Ali Birinci’nin gıyabında cereyan eden bir tartışmaya tanımadığı bir insanın dâhil olması ve kendisini desteklemesi kendi açısından çok anlam ifade etmezse de bir okurun değer verdiği bir ilim adamı hakkındaki haksız tenkitlere şahit olup sessiz kalması günah değilse bile ayıptır.

AK Parti iktidarının iki kültür ataması dikkat çekiciydi. Biri Vakıflar Genel Müdürlüğüne atanan Yusuf Beyazıt, diğeri de TTK Başkanlığına atanan Ali Birinci. Şimdi ikisi de görevlerinde değil. Yusuf Beyazıt hakkındaki şayialara inanmak istemiyoruz; İnşallah doğru değildir.

Ali Birinci hakkında geçmiş yıllarda bir binanın alım-satımı sebebiyle usulsüzlük iddiası, ithamı, şayiası mevzubahis olmuştu. Eğer bu alım-satımda bir usulsüzlük vuku bulmuşsa bile bir yolsuzluk, bir menfaat temini vuku bulmamıştır. Çünkü bu tür işler öyle göstere göstere değil, incelikli yöntemlerle yapılır. Ali Birinci, kurumun adam gibi kitap satışı yapması için adam gibi bir bina satın almak istemiştir; anlaşılan o ki, fincancı katırlarını ürkütmüş. Çünkü Ali Birinci, kendi döneminde inanılmaz kitapları inanılmaz maliyetle yayınlayabilmiştir. Demek ki, işin içine ecinniler karışmazsa yüksekliğiyle dudak uçuklatan fiyatlar, ucuzluğuyla da dudak uçuklatabiliyormuş.

Biz inanıyoruz ki, Ali Birinci akçalı işlere bulaştığı, daha doğrusu akçayı kendine yonttuğu için değil, başka bir sebeple kendisinin görev süresi uzatılmamıştır. Biraz asabî, fevrî olduğu- bunun biraz Trabzonluluktan kaynaklandığını zannetmekteyiz- belki zaman zaman laf dinlemediği, ters cevaplar verdiği için görev süresinin uzatılmadığını kabul etmek daha makuldür. Ali Birinci yargılansa ve dahi mahkûm olsa da bu, hırsızlıktan, yolsuzluktan, çalıp çaldırmaktan değil, belki prosedüre riayet etmemekten kaynaklanacaktır. Ancak hangi bürokrat iş yapmak ister de başı beladan kurtulur. Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Çamlıca’da millete kazandırdığı bir köşk için Ağır Ceza’da yargılanmamış mıydı? Sayın Bülent Arınç ağabeyimiz ve üstadımız, bu tür çalışkan bürokratların başına neler geldiğini bilmez mi? Birinci’den önceki bir kitabın satış fiyatı 40-50 TL, Birinci döneminde 10 TL ise burada başka şeylerin döndüğünü kabul etmek daha makul değil midir?

Herkes gibi ben de yerine kimin geçeceğini merak ediyorum. Çünkü el’an ülkemizde bulunup da Ali Birinci çapında ve bu göreve layık olacak okuyan, araştıran, yazan, ürün veren, kitap toplayan, kitabı tanıyan, hangi kitabın yayınlanacağını bilen ikinci bir akademisyen hatırlamıyorum.

Kendisi hakkında bazı ilmî ihtirazî kayıtlarımıza rağmen namusunun müsellem ve mücerreb olduğunu kabul ediyor, görev süresinin uzatılmamasının da haksızlık olduğunu düşünüyoruz. TTK yıllar sonra işinin ehli bir başkana kavuşmuşken bu karar kitap dostlarını incitici olmuştur.

İsmail Küçükkılınç

Not:1- Ali Birinci’nin görev süresinin uzatılmamasına Bahaeddin Yediyıldız’ın sebep olduğu rivayet olunmaktadır. Ali Birinci ile Yediyıldız’ın ilmen kıyası bizce kıyas kaidelerine mugayirdir. Yani talebeler-ki talebelik de sadece Yediyıldız’ın doktora jüri üyeliği bağlamındaymış- kendini ve haddini bilmeli, hocalarının önüne geçip onları mahcup etmemelidir. İlim çok önemli bir şey değildir; önemli olan şey, hocaların erişilemez olduklarını kabul ve ikrar etmektir.

2- İlahiyat Fakültesi mezunlarının bazı mefhumlara daha bir aşina olduğu farz edilir. Haset, kibir, itham hem ayıp hem de günahtır. Yediyıldız, Birinci hakkındaki şikâyetlerin bu nakisalarla meşbu olduğu ihtimalini hesaba katıp daha adil bir tavır sergileyebilirdi.

3- Sayın Arınç’ı sever ve takdir ederiz. Ancak Bülent Bey, Ali Birinci’nin eserlerini kâfi mikyasta okusaydı vicdanı böyle bir şeye aracılık etmekten imtina ederdi.

4- İlim adamı olan bürokratların bir kısmının yapıları da müsait değilse fazla emir almaktan hoşlanmayacakları farz edilir. Bu kabil bürokratlar sahalarında nadirattansa ülke geleceği için onlara tahammül edilmelidir. Kaldı ki TTK’nın işlevi de bellidir. Bürokraside de bazı “adalar”a serbestlik tanınmalıdır. Akçalı, bulaşık işlerle adı yan yana getirilmeyecek bir ilim adamı için tahammülün ötesinde bir yaklaşım sergilenmelidir.

5- Türk Tarih Kurumu standına niçin Ali Birinci standı dediğimizin anlaşılması için yapılacak tek şey, Tüyap Kitap Fuarı’nda bu standı gezmek olacaktır.

6- Ali Birinci, hiç kimsenin medh ü senasına ihtiyaç duymayacak kadar kendisini ispatlamış bir ilim adamıdır. Teracim-i ahvalin yaşayan en büyük üstadıdır. Birinci Hoca’yı ismen ve gazetelerde gördüğümüz kadarıyla da simaen tanırız.  Kısaca bu yazı bir güzelleme değildir; yapımız da bu tür işlere müsait değildir.

Tüm Makaleler
bullet.png BİR ASIR ÖNDE GİDEN BİR ŞAHESER: KUR’AN VE TARİHSELLİK YAZILARI
bullet.png SAHASINDA ZİRVE BİR KİTAP: ADİL HAFIZANIN IŞIĞINDA
bullet.png İKİ İMPARATORLUK ARASINDA RUSYALI MÜSLÜMAN TÜRKLER
bullet.png İTC’NİN İTTİHÂD-I İSLAM SİYASETİ ÇERÇEVESİNDE İTTİHATÇI-SENÛSÎ İLİŞKİLERİ
bullet.png KASTEN ORUÇ BOZANA 60 GÜN KEFARET GEREKMEYECEĞİNE DAİR MUSA CARULLAH’IN ÇARPICI İÇTİHADI/ FETVASI...
bullet.png BİR SAHAF GEZİSİ…VATAN, MİLLET, İSLAM: NAMIK KEMAL
bullet.png HASAN ELİK'İN KUR'ÂN'IN KORUNMUŞLUĞU İSİMLİ KİTABI VE ÖNEMİ
bullet.png LAİLAHE İLLALLAH ALLAHU EKBER/ŞERİATI GETİRECEK NİYAZİ ENVER ya da MEŞRUTİYETİN İLANINDA DİN FAKT...
bullet.png ABDÜLHAMİD'İ 1905 ERMENİ SUİKASTINDA ÖLÜMDEN KURTARAN MEDHİ: KADI MUSTAFA KAMİL EFENDİ
bullet.png SUMGAYIT: DAĞLIK KARABAĞ'IN ERMENİ İŞGALİNE YOL AÇAN PROVOKASYON
bullet.png 31 MART VAK'ASI SİYONİST YAHUDİ VE MASONLARIN MI TEZGÂHIDIR: TAŞKIŞLA'DA 31 MART FACİASI HATIRATI
bullet.png 28 ŞUBAT İSLAMCI-ŞERİATÇI BİR DARBEDİR
bullet.png 28 ŞUBAT NE İDİ?
bullet.png TAYYİP ERDOĞAN'A İTTİHATÇILIK KONUSUNDA YAPTIRILAN AĞIR VE TAMİRİ ZOR BİR HATA
bullet.png ŞERİF GÜRALP'İN DİNLER DEVRİMLER KİTABININ HATIRAT BAKIMINDAN ÖNEMİ
bullet.png HARB-İ UMUMİ EŞİĞİNDE OSMANLI DEVLETİ SON SAVAŞINA NASIL GİRDİ
bullet.png TÜYAP KİTAP FUARI VE ALİ BİRİNCİ STANDI
bullet.png MUSTAFA ÖZTÜRK VE KUR'AN-I KERİM MEALİ
bullet.png ANAYASANIN KURTARICILIĞINI ÇÖKERTEN GİRİT MUKAVELESİ: HALEPA
bullet.png TAYYR ALTIKULAÇ: SÖVÜLECEK, DÖVÜLECEK VE ÖLDÜRÜLECEK ADAM
bullet.png ORHAN KOLOĞLU'NUN ÜÇ İTTİHATÇI'SI: İSMİ VE KURGUSU MESAJINA UYMAYAN BİR KİTAP
bullet.png TAYYAR ALTIKULAÇ VE 27 MAYIS DARBESİ
bullet.png ENGİN ARDIÇ İTTİHATÇILIKTAN ANLAR MI?
bullet.png MUHSİN YAZICIOĞLU KİMDİR?
bullet.png ZAMPARA VE ÂLEMCİ BİR MEVLEVÎ ŞEYHİ: ABDÜLVAHİD DEDE EFENDİ'YE DAİR LUİ RAMBER'IN HATIRATI VE İKİ...
bullet.png DİRİSİ DEĞİL CESEDİ ASILAN VE AĞZINA PİSLİK DOLDURULAN SADRAZAMIN HİKAYESİ:KALOST ARAPYAN'IN RUSÇ...
bullet.png AKDENİZ'DE İSRAİL'E KARŞI SEYRÜSEFER EMNİYETİ: OSMANLI DEVLETİ VE TÜRKİYE'NİN KARŞILAŞTIRILMASI
bullet.png GÖÇ VE NÜFUS POLİTİKASI BAĞLAMINDA 1909 ADANA MUKATELESİ: MEHMED ASAF BEYİN ANILARI
bullet.png SELANİK İSTANBUL'A KARŞI: 31 MART VE ABDÜLHAMİD'İN HAL'İNE DAİR BİR KİTAP
bullet.png ŞEMSİ PAŞANIN KATLİNİN MEŞRUTİYETİN İLANINA ETKİSİ: BEDİÎ ŞEHSUVAROĞLU'NUN İKİNCİ MEŞRUTİYET VE A...
bullet.png AK PARTİ ÜZERİNDEN BİR TARTIŞMA: MONDROS MÜTAREKESİ İHANET Mİ YOKSA MECBURİYET MİYDİ?
bullet.png KEMALİZM MUHALİFLİĞİNDEN KEMALİST DARBE TEŞVİKÇİLİĞİNE YALÇIN KÜÇÜK
bullet.png SUCUKLU YUMURTA, DARBE VE İSTİFA
bullet.png SAYIN SÜLEYMAN DEMİREL'LE YAPTIĞIMIZ TELEFON GÖRÜŞMESİNİN DÖKÜMÜDÜR
bullet.png KAFASI KARIŞIK BİR SABETAİST (Mİ?): FUAD BEZMEN'İN HATIRALARI
bullet.png TÜRKİYE TOPRAKLARINDA BİR KÜRDİSTAN MÜMKÜN MÜ?
bullet.png SULTAN ABDÜLHAMİD HAN-I SÂNÎ: SURET-İ HAL'İ
bullet.png NURA DÜŞMAN PEJMÜRDE BİR GALATASARAYLI AYDIN: SAKALLI CELAL
bullet.png AHMET MUHTAR BÜYÜKÇINAR HATIRATINDA MATBAANIN ÜLKEMİZE İRTİCA VE ŞERİAT NEDENİYLE GEÇ GİRDİĞİNİ T...
bullet.png RUM MİLLÎ MECLİSİ'NDEN DTK/BDP KÜRT MİLLÎ MECLİSİNE
bullet.png KEMAL TAHİR, OSMANLICA VE KİTAP AŞKI
bullet.png 27 MAYIS MAĞDURU BİR HARP OKULU DEVRESİ: HARP OKULU 1924 MEZUNLARI ALBÜMÜ
bullet.png İBRAHİM TEMO SAHTEKÂR BİRİ MİYDİ?
bullet.png BİR İSLAM MÜCAHİDİ OLARAK NURLU SÜLEYMAN DEMİREL VE DAVA ARKADAŞI MUSTAFA RUNYUN
bullet.png BİLGE BİR DEVLET VE SİYASET ADAMI OLARAK NURLU SÜLEYMAN
bullet.png CENNET-İ A'LÂ'DAN "ELHAMDÜLİLLAH TÜRKÜM" DİYE SESLENEN ARNAVUT: ALİ YAKUP CENKÇİLER
bullet.png "HAKKÂRİ VALİSİ ARKADAŞIMA TEESSÜF EDERİM" : EMEKLİ VALİ HÜSEYİN ÖĞÜTÇEN'İN ANILARI
bullet.png TAYYİP ERDOĞAN ŞANTİYE ŞEFİ Mİ? BİR TAHKİRİN DP GELENEĞİNE GÖRE ANATOMİSİ
bullet.png FARKLI BİR MEHDÎLİK İNANCI YA DA İKİ REKÂT HACET NAMAZIYLA TEŞEBBÜS EDİLEN DARBENİN HİKÂYESİ: Hİ...
bullet.png BALKAN HARBİ'Nİ ARNAVUTLARIN İHANETİYLE Mİ KAYBETTİK?
bullet.png TRABLUSGARB'DA ABDÜLHAMİD'E BİR DARBE TEŞEBBÜSÜ
bullet.png BALKAN HARBİ ERGENEKON DAVASINDA DELİL OLABİLİR Mİ?
bullet.png ÜLKEYİ HUKUKÇULAR/AVUKATLAR MI YÖNETİYOR?
bullet.png MİCHEL/MİŞA-EROL-EREL: LİTVANYA-TÜRKİYE-İSRAİL VATANDAŞI ÇOK KİMLİKLİ BİR YAHUDİ'NİN HİKÂYESİ
bullet.png MÜSLÜMANLAŞMA ÇABASINDAN SİYONİZME BİR TÜRK YAHUDİSİNİN HİKÂYESİ: EROL HAKER HATIRATI
bullet.png BASINDA 27 MAYIS İDAMLARI
bullet.png TÜRKÜLERLE 12 EYLÜL 2010 REFERANDUMU SONUÇLARININ ANALİZİ
bullet.png GÖÇMENLİK MİLLİYETÇİLİK VE ÇAĞDAŞ YAŞAM ALGISININ SEÇİMLERE ETKİSİ:2002 ERKEN GENEL SEÇİMLERİ İLE...
bullet.png "BANA BİR SİLAH VERİNİZ DÜŞMANLARIMLA DÖVÜŞEREK ÖLEYİM!"
bullet.png SALNAMELERE GÖRE VİLAYÂT-I SİTTE VE ERMENİ MESELESİ
bullet.png ÇERKESİN ÂLİMİ DE Mİ ÇERKESLİK DAVASI GÜDERMİŞ?
bullet.png HER SAHAF GEZİSİ BİR YAZIYA MI MÜNCER OLUR?-2
bullet.png TARİHÎ BİR SIRRI İFŞA EDİYORUM: 27 MAYIS DARBESİ DE ORDU- DEMOKRAT PARTİ OPERASYONUYDU!
bullet.png HER SAHAF GEZİSİ BİR YAZIYA MI MÜNCER OLUR?-1
bullet.png CELAL NURİ'YE GÖRE DİNSİZLİK BAĞLAMINDA 1789 FRANSIZ İHTİLALİ VE 1908 MEŞRUTİYETİ
bullet.png TÜRKÜ-SİYASET MÜNASEBETİ BAĞLAMINDA AÇILIMA BİR KATKI DENEMESİ
bullet.png DÖRT İTTİHATÇI İMPARATORLUĞU MU DAĞITTI?
bullet.png 27 MAYIS VE YAŞAR YAKIŞ
bullet.png KARABAĞ'DAN YASSIADA'YA SERBEST VE SIĞINTILI BİR YOL GİDER
bullet.png ALIN ŞU KALTAĞI KOĞUŞUNA GÖTÜRÜN
bullet.png TÜRKÜLER VE AK PARTİ'NİN SAĞLIK POLİTİKASI
bullet.png ŞÜKRÜ HANİOĞLU VE TÜRK DÜŞÜNCE TARİHİNDEKİ ÖNEMİ
bullet.png AHMET HAKAN KİME HASET EDİYOR
bullet.png KADİRLİ VE ÇUKUROVA'YA ALLAH TAŞ YAĞDIRIR MI?
bullet.png HSYK SEÇİMLERİNİN HATIRLATTIĞI BİR HUKUK REZALETİ VE ÇETİN ÖZEK HOCA
bullet.png NUMAN KURTULMUŞ HAREKETİ VE DEMOKRATİK PARTİ TECRÜBESİNİN KARŞILAŞTIRMALI ANALİZİ
bullet.png 27 MAYIS DARBESİNDE YARALANANLARA VE ÖLENLERİN AİLELERİNE MAAŞ BAĞLANMASI HAKKINDA KANUNLAR
bullet.png 27 MAYIS VE İNKILÂP MAHKEMELERİ
bullet.png OSMANLI'NIN SON DÖNEMİNDE MÜLKÎ TEŞKİLAT VE İDARÎ YAPI: KÜTÜPHANEMİZDE SALNAME VAR MI?
bullet.png İTTİHATÇILIK GÖÇMENLİK VE MUHAFAZAKÂR DEĞERLER
bullet.png YASSIADA TOPLAMA KAMPI'NDAN İBRET SAHNELERİ
bullet.png BİR TÜRKÜ EŞLİĞİNDE MAKEDON ETNİSİTESİ TAHLİLİ
bullet.png BİR İSTİKLAL MAHKEMESİ RETORİĞİ: " HEM ASARIM, HEM DE ŞEHİT SAYAR MAAŞ BAĞLARIM"
bullet.png ABDÜLHAMİD VE İŞKENCE
bullet.png AK Parti'nin Yükselişinde Toplumsal Mobilizasyon ve Tayyip Erdoğan Faktörü
bullet.png CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ VE ÜÇ ISPARTALI
bullet.png "İNSANİ HİS İLE TİTREMEMİŞ MURDAR VİCDANLI" ŞAİR: TEVFİK FİKRET
bullet.png Sultan Abdülhamit ve Ramazan
Günün Sözü
Kârlı olan, dünyayı âhıretle değiştirendir. .
(Hz.Ali)
Saatli Takvim
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaÜye Ol

Parolamı Unuttum!
Dil Seçeneği
Copyright © 2009
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2016 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

397,712 Tekil Ziyaretçi